İletişim Bilgileri

Afyon Hediyelik Eşya ve Yöresel Ürünler Sitesi >> www.afyonhediyelik.com <<

  • Yetkili Kişi: Musa KARADİREK
  • Telefon numarası: +90 (505) 827-58-68
  • MSN: www.instagram.com/afyon_hediyelik
  • Skype: www.facebook.com/AfyonHediyelikcom
  • Adres: Afyonkarahisar, Merkez, Afyonkarahisar, 03100, Türkiye

Sitedeki güncellemeler

HAŞHAŞ VE AFYONKARAHİSAR KALESİ

HAŞHAŞ VE AFYONKARAHİSAR KALESİ

30.10.2017

HAŞHAŞ VE AFYONKARAHİSAR KALESİ

“Afyon” (haşhaş), tıpta ilaç yapımında kullanılan haşhaş bitkisinin öz suyudur. Latince’de “Opium” denilen haşhaş bitkisinin ilimizde M.Ö. II. yüzyıldan itibaren ekildiğini, üzerinde haşhaş kabartması bulunan Synnada (Şuhut) kentine ait sikkeden anlamaktayız. Latince öz su anlamına gelen opium, zamanla yazılış ve söylenişte değişikliğe uğrayarak ofium, afiom, afion ve sonunda afyon olmuştur.
Volkanik özellikli doğal bir kaya kütlesi olan kale, Hitit, Frig, Helen, Roma ve Bizans dönemlerinde kutsal yer olarak bilinmiş ve savunma amaçlı da kullanılmıştır. Hapanuva ve Akroenos adlarını almış, daha sonra Karahisar adıyla Türk yerleşim yeri olmuştur.

OPIUM POPPI AND CITADEL OF AFYONKARAHISAR

Opium is the juice of the opium poppies that was used in medication. We see the opium, taking its name from Latin language, was cultivated since 2nd century. Some coins bearing the opium poppies embossed on were found in Synnada (Suhut) city ruins. Opium means juice in Latin language and it has a course of change like ofium, afiom, afion and finally afyon in the local languages through the time.

Önceki makaleler
AFYONKARAHİSAR MÜZELER
AFYONKARAHİSAR MÜZELER

29.10.2017

AFYONKARAHİSAR MÜZELERİ ŞUNLARDIR: Afyonkarahisar (Arkeoloji) Müzesi Zafer Müzesi Bolvadin Müzesi Sultan Dîvânî Mevlevîhânesi
AFYONKARAHİSAR SİVİL MİMARİ
AFYONKARAHİSAR SİVİL MİMARİ

28.10.2017

Afyonkarahisar’da sivil mimariye ait evler, Afyonkarahisar Kale ve Hıdırlık etekleri yer alan mahallelerde bulunmaktadır. Kalenin güneyinde ve doğusunda, yeni mahalleler kurulması ile şehir, doğru yönünde gelişmiş olup, günümüzde ovaya doğru yayılarak genişlemiştir.
FRİG AÇIK HAVA TAPINAKLARI
FRİG AÇIK HAVA TAPINAKLARI

27.10.2017

Frig açık hava tapınakları şunlardır: Aslankaya, Kapıkaya 1, Kapıkaya 2, Demirli Kalesi tapınağı ve Maltaştır