İletişim Bilgileri

Afyon Hediyelik Eşya ve Yöresel Ürünler Sitesi >> www.afyonhediyelik.com <<

  • Yetkili Kişi: Musa KARADİREK
  • Telefon numarası: +90 (505) 827-58-68
  • MSN: www.instagram.com/afyon_hediyelik
  • Skype: www.facebook.com/AfyonHediyelikcom
  • Adres: Afyonkarahisar, Merkez, Afyonkarahisar, 03100, Türkiye

Sitedeki güncellemeler

AFYONKARAHİSAR SİVİL MİMARİ

AFYONKARAHİSAR SİVİL MİMARİ

28.10.2017

SİVİL MİMARİ

Afyonkarahisar’da sivil mimariye ait evler, Afyonkarahisar Kale ve Hıdırlık etekleri yer
alan mahallelerde bulunmaktadır. Kalenin güneyinde ve doğusunda, yeni mahalleler kurulması ile şehir, doğru yönünde gelişmiş olup, günümüzde ovaya doğru yayılarak genişlemiştir.
Kentin en eski yerleşim yerlerinden Tâc-ı Ahmet, Zaviye ve Yukarı Pazar mahalleleri, 1902 yılında geçirdiği yangın sonrasında, kısa sürede yeniden yapılanmıştır. Afyonkarahisar şehrinin eski yerleşim yerlerindeki mahalleler doğal bir doku oluştururken, kentin geçirdiği yangından (1902) sonra kurulan mahalleler, ızgara şeklinde dik kesişen sokaklardan oluşmaktadır. Sit alanı olarak belirlenen bu mahallelerde çok düzgün ve akılcı şehircilik planlaması görülmektedir.

Afyonkarahisar Evlerinin Mekânsal Durumu Afyonkarahisar evlerini oluşturan mekânlar, işlevlerine göre belli noktalarda bulunur.
Çoğunlukla yardımcı mekânlar alt katta, asıl mekânlar ise üst katta yer alır. Yardımcı mekânlar, mutfak, banyo, wc, çamaşırlık, zemin katta ; günlük yaşamın geçtiği, yeme-içme, oturma, yatma eyleminin gerçekleştiği mekânlar ise üst katta yer alır. Bazı binalar zemin üstü ara katlı olarak iki kat yapılmıştır. Zemin kat yardımcı mekânlar, orta kat kışlık, üst kat ise yazlık olarak kullanılmaktadır. Kışlık olarak kullanılan ara kat 1.80 ve 1.90 metre yüksekliğe sahiptir. Üst kat ise 3.20 metreden fazladır. Orta kat tavanının dar olması, kış aylarında binanın kolay ısınmasını sağlamaktadır. Afyonkarahisar şehrinde 1902 yılında çıkan büyük yangından sonra 6 ayda planlanan ve 3 yıldan kısa sürede bitirilen bu binaların hiçbiri birbirine benzemediği gibi, birbirlerinin görüntülerini de engellememektedir. Gün ışığını en iyi kullanan ustalar, güney ve
kuzey rüzgârlarından da en iyi şekilde yararlanmışlardır.

CIVIL ARCHITECTURE In Afyonkarahisar, the buildings belonging to the civil architecture can be found near the east and west feet of the Citadel of Afyonkarahisar. The city grows into east by people building new residences and buildings to east side of the Citadel of Afyonkarahisar.
Tac-i Ahmet, Zaviye and Yukari Pazar are among the oldest residential areas and had a great fire in 1902 after which most of the mentioned settlement places were renewed. Those places that were not affected the great fire give an original and natural picture while the places that were affected and were rebuilt has a more modern look with linear streets and lanes in a planned scheme.
The latter is a protected area and the place has a rational city planning.
Spatial Condition of Houses of Afyonkarahisar The spaces of houses of Afyonkarahisar are in specific points according to their functions.
Assistant spaces are on the ground floor and the main spaces are on the upstairs. Assistant places like bathroom, kitchen, WC, laundry are at downstairs and the spaces where people eat, drink and sleep are at second floor. Some buildings were built as three-storey and the third floor that has a
more than 3.20 m. height of walls is used as summer residence while they use the middle floor in winter time which has a 1.80-1.90 m. height of walls. The reason for the low walls in the middle store is to make it easier to warm up the place in winter time. Those buildings which do not resemble each other and do not make shadow for other surrounding houses are also open to north and south winds taking the direct sun light at every possible hour of a day. This new part of Afyonkarahisar city was planned six months after the great fire in 1902 and the houses were ready to use in less than three years.

Önceki makaleler
FRİG AÇIK HAVA TAPINAKLARI
FRİG AÇIK HAVA TAPINAKLARI

27.10.2017

Frig açık hava tapınakları şunlardır: Aslankaya, Kapıkaya 1, Kapıkaya 2, Demirli Kalesi tapınağı ve Maltaştır
FRİG KAYA MEZARLARI
FRİG KAYA MEZARLARI

26.10.2017

Frig Kaya Mezarları şunlardı: Aslantaş, Yılantaş
HÖYÜKLER VE ANTİK KENTLER
HÖYÜKLER VE ANTİK KENTLER

25.10.2017

HÖYÜKLER VE ANTİK KENTLER Bölgemizde çok sayıda höyük, tümülüs, örenyeri, kale, hisar, manastır, mezar, kaya yerleşimleri bulunur. Antik çağdan günümüze değin iskân edilmiş bu yerlerin çevresinde de mezarlar veya mezar odaları bulunmaktadır.