İletişim Bilgileri

Afyon Hediyelik Eşya ve Yöresel Ürünler Sitesi >> www.afyonhediyelik.com <<

  • Yetkili Kişi: Musa KARADİREK
  • Telefon numarası: +90 (505) 827-58-68
  • MSN: www.instagram.com/afyon_hediyelik
  • Skype: www.facebook.com/AfyonHediyelikcom
  • Adres: Afyonkarahisar, Merkez, Afyonkarahisar, 03100, Türkiye

Sitedeki güncellemeler

FRİG KAYA MEZARLARI

FRİG KAYA MEZARLARI

26.10.2017

FRİG KAYA MEZARLARI Aslantaş İhsaniye İlçesi, Kayıhan Beldesi sınırları içerisinde yer alan Göynüş Vadisinde
bulunmaktadır. Afyonkarahisar-Eskişehir devlet karayolunun 36. km’sinden sola sapılarak kısa sürede ulaşılır. Frig dönemine ait Aslantaş kaya mezar odasının ön yüzündeki kapı boşluğunun her iki yanında ayağa kalkmış, iki heybetli aslan ve ayakları altında birer yavru aslan bulunmaktadır.
Kapı üstünde hayat ağacını andıran kütle ve bunun üstünde her iki yana uzanmış kanatlı güneş kursu, kabartma olarak yapılmıştır. Mezar odası, hafif tonoz tavanlı, sol tarafta ölüyü yatırmak için kline (sedir) bulunmaktadır. Aslantaş’ın önemli bir Frig kralının mezarı olduğu ve M.Ö.VII. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.

Yılantaş Aslantaş’ın batısında aynı kayalıkların devamında bulunmaktadır. Anıt parçalandığı için üçgen tavan kirişleri görülmektedir. Anıt’ın dış tarafında bir aslan kabartması ile bir ayak kabartması günümüze kadar gelebilmiştir. Kapıda, Medusa başlı yılan kabartması ve iki yanında mızraklarıyla yılana saldıran iki savaşçı bulunmakta ise de bugün ters dönen kayanın altında kaldığından görülmemektedir. M.Ö.Vll. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.

PHRYGIAN ROCK THOMBS

Aslantas Aslantas is in Goynus Valley in Kayihan Town, Ihsaniye County. The access is easy from Afyonkarahisar-Eskisehir road. There are two solemn lion figures with two baby lions under their feet at both side of the entrance. Above the door, there is a figure recalling tree of life with a sun disc extending both sides in relief. The tomb chamber has got a vault ceiling and on the left side of the chamber there is the place where they laid the dead. It is supposed that the place belongs to a great king of Phrygian dated to VII century B.C.
Yilantas Yilantas takes place on the extension of the same rocky places at the west side of Aslantas. The triangular ceiling beams can be seen because of the damage at the monument. A lion relief and a relief of a foot managed to come until our time. At the door there is a serpent relief with Medusa head and there are two warriors attacking to the serpents on both sides. This scene cannot be seen
today as the rock is upside down. It is dated to 700s B.C. while Phrygians were in Cilician plain.

Önceki makaleler
HÖYÜKLER VE ANTİK KENTLER
HÖYÜKLER VE ANTİK KENTLER

25.10.2017

HÖYÜKLER VE ANTİK KENTLER Bölgemizde çok sayıda höyük, tümülüs, örenyeri, kale, hisar, manastır, mezar, kaya yerleşimleri bulunur. Antik çağdan günümüze değin iskân edilmiş bu yerlerin çevresinde de mezarlar veya mezar odaları bulunmaktadır.
KAYA YERLEŞİMLERİ VE MEZAR ODALARI
KAYA YERLEŞİMLERİ VE MEZAR ODALARI

24.10.2017

KAYA YERLEŞİMLERİ VE MEZAR ODALARI İnsanoğlu, yaşamak için düşmanları ve doğa ile savaşmak zorunda kalmıştır. Kendilerini kışın soğuğundan, yazın sıcağından, vahşi hayvanların saldırılarından ve düşmanlarından korumak için çareyi kaya içlerine oyarak yaptıkları mağaralara yerleşmekte bulmuştur.
AFYONKARAHİSAR KALELERİ
AFYONKARAHİSAR KALELERİ

23.10.2017

Afyonkarahisarda bulunan kaleler şunlardır: Bayramaliler Kalesi, Avdalaz Kalesi, Asar Kale, Afyonkarahisar Kalesi